Chipset

Chipset jest albo grupą układów, należących do płyty głównej, albo zespołem układów scalonych. To jemu komputer zawdzięcza organizację oraz sam przepływ danych między poszczególnymi podzespołami maszyny. Chipset posiada zazwyczaj do czterech wmontowanych odrębnie chipów (wspominanych wcześniej układów), które mogą być rozlokowane w różnych fragmentach płyty.

Podstawowa budowa chipseta opiera się na dwóch mostkach, określanych jako południowy oraz północny. Ten pierwszy kontroluje współpracę układu z dyskiem twardym oraz wszelkimi podłączonymi do sprzętu kartami rozszerzeń, magistralą PCI, urządzeniami peryferyjnymi, w tym także napędem optycznym. Drugi natomiast zajmuje się wymianą danych pomiędzy pamięcią czy magistralą AGP a procesorem komputerowym.

Bardzo często zdarza się, że mniej obeznane osoby mylą chipset z płytą główną. Chipset owszem znajduje się na płycie głównej, jednak jest jedynie jej częścią. Stanowi na pewno ważny element, kierujący działaniem komputera, ale nie może być utożsamiany z samą płytą.

analiza.bankowo.org.pl
Natalia
News Reporter
Studentka anglistyki. Zapalona podróżniczka - odwiedziła już większość krajów Europy. Bardzo lubi uprawiać sport, w szczególności pływanie.